Call for papers

Konferencja: Mediacja w sporach cywilnych – dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień.

Gdzie:  Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul Dobra 56/66, 00-312 Warszawa

Kiedy:  27 i 28 marca 2025

W imieniu władz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów na WPiA UW serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Konferencji na Uniwersytecie Warszawskim na temat:

Mediacja w sporach cywilnych – dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień.

Konferencja odbędzie się w dniach 27 i 28 marca 2025.

Tematyka Konferencji jest związana z dwoma dekadami funkcjonowania mediacji w sporach cywilnych w Polsce wprowadzonej do systemu prawa w 2005 roku.  Pomimo, że problematyka będzie dotyczyła głównie mediacji w sporach cywilnych, nie wykluczamy możliwości przesyłania referatów związanymi z innymi, bardziej ogólnymi tematami dotyczącymi mediacji. Zapraszamy przedstawicieli zarówno nauk prawnych, jak i przedstawiciel innych dyscyplin do składania propozycji referentów.  Przedmiotem referatów mogą być także badania w innych krajach.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o przesłanie informacji call for papers do innych osób zajmujących się tematyką mediacji zarówno na uczelniach polskich i zagranicznych.  W załączniku przesyłamy informacje call for papers w j. angielskim.

Celem Konferencji jest przedstawienie aktualnych  badań oraz dyskusja, głównie w gronie osób naukowo zajmujących się badaniami oraz przedstawicielami praktyki, na bieżące tematy związane z mediacją, nawiązanie współpracy między uczestnikami z różnych ośrodków akademickich i naukowych oraz przygotowanie publikacji pokonferencyjnej.

Zachęcamy Państwa  także do składania propozycji wspólnych tematów referatów i/lub  współautorstwa artykułów pokonferencyjnych.

Konferencja będzie zorganizowana w formie otwierającego panelu plenarnego, a następnie dyskusjach w mniejszych – kilkunastoosobowych grupach podzielonych w oparciu o przesłaną tematykę referatów.  Konferencja odbędzie się w j. polskim i angielskim.   Ze względu na charakter Konferencji (dyskusje w mniejszych grupach) odbędzie się ona w formule stacjonarnej, chociaż nie wykluczamy możliwości połączenia on line np. w przypadku referatów gości zagranicznych. Opłata konferencyjna wynosi 70 zł.

Publikacja pokonferencyjna ukaże się w wysoko punktowanym czasopiśmie open acces Studia Iuridica Varsoviensis (100 pkt).

Tematy referatów można zgłaszać już od  28  sierpnia.   W formularzu rejestracyjnym należy podać tytuł proponowanego referatu. Abstrakt w j. angielskim (można także dołączyć dodatkowo abstrakt w j. polskim) może być załączony do formularza lub przesłany  później   (do dnia 30 października). Rejestracja ogólna (dla osób, które nie zgłaszają się do wygłoszenia referatu) rozpocznie się 10 listopada.   Liczba miejsc jest ograniczona ze względu na format Konferencji. W pierwszej kolejności przyjęte zostaną osoby, które planują wygłoszenie referatów. Do udziału w grupach dyskusyjnych zostaną także zaproszeni przedstawiciele praktyki (mediatorzy, sędziowie, adwokacka radcowie prawni).    Jeśli mają Państwo pytania dotyczące Konferencji lub zgłaszanych tematów bardzo prosimy o kontakt na email: gmurzynska@wpia.uw.edu.pl lub  civilmediation20@wpia.uw.edu.pl

Terminarz:

28 sierpnia 2024 – rozpoczęcie rejestracji dla osób zgłaszających tematy referatów na Konferencję. Formularz rejestracyjny znajduje się pod linkiem: https://forms.gle/4MfTdgjM3YUbbmsKA

31 października 2024 – ostateczny termin zgłaszania tematyki referatów oraz przesłania abstraktów (500-1000 słów).  Abstrakty w j. angielskim (można także dołączyć polską wersję językową) powinny być załączone do formularza rejestracyjnego lub przesłane  na adres: civilmediation20@wpia.uw.edu.pl  najpóźniej do dnia 30 października 2024.

10 listopada 2024 – rozpoczęcie rejestracji ogólnej (dla osób, które nie zgłaszają tematów referatów).

15 listopada 2024 – przesłanie do osób, które złożyły abstrakty, informacji o przyjęciu referatów na Konferencję

28 lutego 2025 – zakończenie rejestracji ogólnej

27- 28 marca 2025 – Konferencja – Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego ul. Dobra 56/66, Warszawa.

30 czerwca 2025 – ostateczny termin złożenia artykułów w SIV. Artykuly będą opublikowane w j. angielskim.  Długość artykułów 20,000 and 40,000 znaków, razem ze spacjami.  Więcej informacji na temat formatu artykułów znajduje się na stronie: https://studiaiuridica.pl/cms/mymanuscripts. Po Konferencji prześlemy Państwu wszelkie informacje pomocne do  przygotowania i złożenia artykułów.